مقالات

اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان که نباید آن ها را انجام دهید

اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان

 خرید مبلمان سخت است. چیدمان مبلمان در منزل از آن هم سخت تر است. ممکن است دوست داشته باشید تابلو های زیادی را از دیوار آویزان کنید، اتاقتان زرق و برق زیادی داشته باشد یا از رنگ های متفاوت برای دکوراسیون اتاق خود استفاده کنید. شاید این موارد جزئی به نظر برسند؛ اما واقعیت این است که کوچک ترین تغییرات در چیدمان مبلمان منزل می تواند تفاوت زیادی در حس و حال منزل شما ایجاد کند. ما در این مقاله به چند مورد از اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان اشاره می کنیم. اگر از انجام این اشتباهات خودداری کنید، چیدمان مبلمان منزل شما زیبا تر خواهد شد.

اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان

 1. قرار دادن همه مبل ها رو به تلویزیون

یکی از اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان، قرار دادن همه مبل ها به سمت تلویزیون است. اتاق نشیمن بهترین قسمت برای جمع شدن و برگزاری دورهمی هاست. بیشتر مردم ترجیح می دهند فردی که با او صحبت می کنند روبرویش بنشیند نه در کنار آن ها. زمانی که مهمان دارید دوست دارید بیشتر با مهمان خود وقت بگذرانید و با او صحبت کنید.

برای ایجاد فضایی برای مکالمه، مبل های خود را به گونه ای بچینید که روبروی یکدیگر قرار بگیرند. برای این کار می توانید از دو روش استفاده کنید. یا مبل ها را مستقیما در مقابل هم قرار دهید یا با قرار دادن آن ها در زاویه 90 درجه نسبت به یکدیگر، فضای صمیمانه تری ایجاد کنید.

اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان

 1. استفاده از فرش هایی با سایز نامناسب

از دیگر اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان استفاده از سایز نامناسب فرش است. اگر اندازه فرش اشتباه باشد، می تواند اتاق را نامتعادل جلوه دهد. اگر سه پایه از مبل روی فرش و یک پایه بیرون از فرش باشد، چیدمان مبلمان نامنظم خواهد شد و مبل در هر بار نشستن تکان خواهد خورد.

شما می توانید با استفاده از دستور العمل های زیر فرشی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا مبلمان شما روی آن جای گیرد:

 • همه پایه های مبل باید روی فرش باشند یا همه پایه ها بیرون از فرش باشند یا پایه های جلو روی فرش باشند.
 • همه پایه های میز باید همیشه روی فرش باشند.
 • در چیدمان مبلمان، فرش باید در مرکز باشد تا اتاق تعادل داشته باشد.
 • برای جلوگیری از زمین خوردن افراد، لبه های فرش نباید در مسیر عبور افراد باشد.

استفاده از تعداد زیاد مبلمان

 1. استفاده از تعداد زیاد یا کم مبلمان

اگر به دکوراسیون ماکسیمالیست علاقه دارید، ممکن است از مبلمان زیادی در یک فضای کوچک استفاده کنید که از اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان است. با این حال رفت و آمد و نشستن در این اتاق های بسیار سخت است. از طرف دیگر در اتاق هایی با مبلمان کم، شما برای حرف زدن با فردی که روبروی شما نشسته است، باید بلند تر صحبت کنید.

برای حل این مشکل، معیار های اصولی زیر را دنبال کنید:

 • بین مبل و میز جلو مبلی 35 تا 45 سانتی متر فاصله بگذارید.
 • مبل هایی که در کنار هم قرار می گیرند باید حدود 45 سانتی متر از هم فاصله داشته باشند که فضای کافی برای قرار گرفتن یک میز عسلی باقی بماند.
 • مبل هایی که روبروی هم قرار می گیرند نباید بیش از 270 سانتی از هم فاصله داشته باشند.
 • همچنین مطمئن شوید که وسایل شکستنی بیش از حد بلند را بر روی میز ها قرار ندهید. مهمانان شما برای جلوگیری از شکستن این وسایل با احتیاط رفتار می کنند و راحت نخواهند بود.

اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان

 1. قرار دادن همه مبلمان در جلوی دیوار

مشکل بعدی در اشتباهات رایج چیدمان مبلمان که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، قرار دادن همه مبلمان در مقابل دیوار است. این راه آسان ترین راه برای چیدمان مبلمان است؛ اما تا حدودی فضای اتاق شما را بی روح می کند. همچنین با این کار ایجاد یک نقطه کانونی دشوار خواهد بود. حداقل چند مبل را دور از دیوار ها قرار دهید؛ حتی قرار دادن یک مبل به دور از دیوار می تواند به صمیمی تر کردن دکوراسیون کمک کند.

قرار دادن همه مبلمان بزرگ در یک قسمت اتاق

 1. قرار دادن همه مبلمان بزرگ در یک قسمت اتاق

از اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان که اتاق را نامتعادل نشان می دهد، چیدمان تمام مبلمان بزرگ در یک طرف اتاق است. دلیل این اتفاق این است که بسیاری از اتاق های نشیمن امروزی دیوار های زیادی ندارند و مردم تمایل دارند که مبلمان بزرگ خود را در مقابل دیوار قرار دهند.

به محل قرارگیری مبلمان بزرگ در اتاق خود توجه کنید. سعی کنید آن ها را در سراسر اتاق پخش کنید تا در یک قسمت جمع نشوند. شومینه ها، قفسه های کتاب و پنجره های بزرگ هم جزء قسمت های بزرگ اتاق شما محسوب می شوند. پس در هنگام چیدمان به این موارد نیز دقت کنید.

قرار دادن مبل در مقابل ورودی اتاق

 1. قرار دادن مبل در مقابل ورودی اتاق

از دیگر اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان این است که مبل را طوری قرار دهید که پشت آن به سمت ورودی اتاق باشد. این باعث می شود که افرادی که بر روی  انواع مبل نشسته اند نتوانند افراد را در هنگام ورود به خانه ببینند و این موقعیتی ناراحت کننده است.

استفاده تام و تمام از نور سقف

 1. استفاده تام و تمام از نور سقف

چراغ های سقفی یکی از سریع ترین و آسان ترین راه ها برای اضافه کردن نور به اتاق هستند؛ اما استفاده تام از آن ها می تواند جزء اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان باشد. نور رو به پایین سایه هایی را روی چهره افراد ایجاد می کند که حس ناخوشایندی دارد. همین طور اغلب چراغ های سقفی نمی توانند در همه موقعیت ها نور موردنیاز شما را تامین کنند. برای مثال در هنگام کتاب خواندن در اتاق نشیمن به نور بیشتری نیاز خواهید داشت.

می توانید از چراغ های رومیزی یا دیوارکوب استفاده کنید. برای مطالعه می توانید از یک لامپ زمینی که نور را از پایین به مبل می تاباند، استفاده کنید. برای تماشای تلویزیون مطمئن شوید هر لامپی را که اضافه می کنید، دید را مسدود نمی کند یا در صفحه تلویزیون منعکس نمی شود.

جمع بندی

اتاق پذیرایی اغلب یکی از مهم ترین قسمت های خانه است و چیدمان مبلمان در اتاق پذیرایی بسیار اهمیت دارد. گاهی اوقات این اتاق برای تماشای تلویزیون است، گاهی برای کتاب خواندن، گاهی برای استراحت و گاهی برای غذا خوردن. بنابراین باید در هنگام چیدمان این اتاق دقت زیادی به خرج دهید تا در آینده دچار مشکل نشوید. ما در این مقاله به چند مورد از اشتباهات رایج در چیدمان مبلمان اشاره کردیم و راه های رفع این اشتباهات را توضیح دادیم. شما می توانید انواع مبلمان و وسایل چوبی مانند میز ناهارخوری یا سرویس خواب را با قیمت مناسب از فروشگاه چوبکده ایرانیان خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *