مقالات

ویژگی های تشک مناسب برای درد سیاتیک

تشک مناسب برای درد سیاتیک

امروزه تشک های بسیار زیادی تولید شده اند که می توانند به تمامی سلیقه ها پاسخ دهند و برای همه مناسب باشند. علاوه بر آن تشک هایی که برای افرادی که مبتلا به بیماری جسمی هستند نیز تولید شده است و به همین خاطر است که افراد می توانند به راحتی این تشک ها را تهیه کرده و از استفاده آن لذت ببرند. ما در این مقاله در مورد این که سیاتیک چیست و تشک مناسب برای درد سیاتیک چه ویژگی هایی دارد توضیح داده ایم.

سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک ناشی از تحریک، التهاب یا فشرده شده عصب پایین کمر است. علت اصلی بروز این بیماری بیشتر فتق ها یا لغزندگی مهره های کمر است که باعث می شود بر روی ریشه های عصبی کمر فشار وارد شود. اکثر افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، اگر از خود مراقبت کنند، دیگر درد نخواهند کشید و بعد از مدتی خود مراقبتی بهبود پیدا خواهند کرد.

به طور دقیق تر سیاتیک درد عصبی ناشی از تحریک یا عصب سیاتیک کمر است که انتهای آن به ناحیه گلوتئال می رسد. عصب سیاتیک، طولانی ترین و ضخیم ترین عصب بدن است. به همین خاطر است که تهیه تشک مناسب برای درد سیاتیک مهم است تا بتوان از این عصب مراقبت کرد.

سیاتیک از پنج ریشه عصبی تشکیل شده است. دو ریشه آن در ناحیه تحتانی کمر قرار دارد که به نام ستون فقرات کمری و سه ریشه از آن در قسمت نهایی ستون فقرات قرار دارد که به نام ساکروم شناخته می شود. در نهایت این پنج ریشه به هم می رسند و عصب سیاتیک چپ و راست بدن شما را تشکیل می دهند. در هر طرف از بدن شما یکی از عصب های سیاتیک یکی از لگن، یکی از باسن و یکی از پایین پا می گذرد و در زیر زانو خم می شود. همچنین باید گفت که عصب سیاتیک به دیگر اعصاب نیز منشعب می شود که این اعصاب خودشان تا پایین قسمت انگشتان ادامه دارند.

در واقع صدمه دیدن مستقیم سیاتیک پدیده ای نادر و تقریبا غیر ممکن است. اما معمولا وقتی این عصب آزرده می شود، باعث تولید دردی می شود که از کمر تا پایین ساق پا ادامه دارد. به همین خاطر است که تهیه یک تشک مناسب برای درد سیاتیک اهمیت زیادی دارد تا بتوان از بروز این درد جلوگیری کرد یا حداقل آن را کاهش داد.

تشک مناسب برای درد سیاتیک

نکات مهم هنگام انتخاب تشک های مناسب درد سیاتیک

در هنگام انتخاب تشک برای افرادی که به درد سیاتیک مبتلا هستند باید به یک سری معیار ها دقت کرد. این ویژگی ها شامل :

  1. استحکام تشک

یکی از بهترین تشک ها برای جلوگیری از بروز درد سیاتیک، تشک های طبی هستند. تشک مناسب درد برای درد سیاتیک معمولا سفت هستند زیرا باعث کاهش فشار بر روی مفاصل و کمر می شوند و درد کمر را تا حد زیادی کاهش می دهند. اما از آن طرف تشک های نرم باعث می شوند تا بدن شما در تشک فرو برود. این باعث می شود تا فشار زیادی بر مفاصل و اعصاب از جمله عصب سیاتیک وارد شود.

  1. قابلیت جریان هوا

قابلیت جریان هوا در واقع به قدرت تشک در گردش هوا هنگام خواب و میزان دور نگه داشتن رطوبت اشاره دارد. در این هنگام شاید از خود بپرسید که گردش هوا چه ربطی به تشک مناسب برای درد سیاتیک دارد و چگونه می تواند درد آن را کاهش دهد. باید گفت تشکی که قابلیت گردش هوا داشته باشد، باعث می شود تا شما به خواب عمیق تری بروید. در ضمن تشک هایی که قابلیت جریان هوا داشته باشند کمتر با رطوبت در تماس خواهند بود و عمر طولانی تری خواهند داشت.

اگر تشکی که خریداری می کنید قابلیت جریان هوا نداشته باشد باعث می شود تا تشک زودتر خراب شود.

  1. قابلیت کانتور شکل بدن

یکی از ویژگی هایی که تشک مناسب برای درد سیاتیک باید داشته باشد، قابلیت کانتور کردن شکل پشت شما است. این دسته از تشک ها نه خیلی نرم و نه خیلی سفت هستند. این تشک ها هنگامی بر روی آن می خوابید به شکل بدن شما در می آیند و باعث می شود تا وزن شما به طور یکنواخت پخش شود. با این کار از فشار به اعصاب و مفاصل جلوگیری می شود.

قابلیت کانتور شکل بدن

تشک های مناسب برای درد سیاتیک

فوم مموری و فوم لاتکس: تشک مناسب برای درد سیاتیک، معمولا از فوم مموری و فوم لاتکس تولید می شود. مموری فوم یکی از بهترین مواد برای در آمدن به شکل بدن شما است که باعث می شود فشار کمتری به بدن شما وارد شود و وزن شما به طور یکنواخت پخش شود. پخش شدن وزن به طور متعادل موجب می شود تا درد ها تسکین پیدا کنند و فشار وارد شده بر کمر و مفصل کمتر شود.

درد های قسمت لگن: برای افرادی که درد لگن دارند، مانند مورد قبل تشک هایی که از مموری فوم تولید شده اند توصیه می شود. این دسته از تشک ها برای افرادی که به پهلو می خوابند نیز بسیار مناسب است. زیرا این تشک ها می توانند شکل بدن شما را در طول خواب منطبق کنند. این مورد نیز باعث می شود تا وزن شما به طور متعادل در تشک پخش شود و درد ها کاهش یابند.

تشک فوم رفلکس: در معرفی تشک مناسب برای درد سیاتیک برای افرادی که بیشتر درد را در ناحیه کمر تجربه می کنند، می توان تشک هایی با فوم رفلکس را پیشنهاد کرد. تشک هایی که از فوم رفلکس تولید می شوند معمولا سوراخ های ریزی در خود دارند که باعث می شود از تمامی نقاط بدن شما پشتیبانی شود. این تشک ها می توانند ستون فقرات شما را در هنگام خواب تنظیم کند و در حالت درست قرار دهد تا هنگامی که از خواب بیدار شدید درد کمتری را احساس کنید. این تشک ها در مدل های مختلفی موجود هستند. می توانید تشک هایی را تهیه کنید که تماما از رفلکس تولید شده اند یا این که فقط لایه رویی آن از رفلکس تولید شده باشد.

تشک فوم رفلکس

جمع بندی

در این مقاله به معرفی تشک مناسب برای درد سیاتیک پرداختیم. در ابتدا برای این که بیشتر در مورد بیماری سیاتیک بدانید، در مورد این که عصب سیاتیک چیست و چگونه باعث درد می شود توضیح دادیم. بعد از آن نیز ویژگی هایی که یک تشک مناسب خواب و درد سیاتیک باید داشته باشد را نام بردیم و در آخر نیز جنس تشک هایی که برای درد سیاتیک مناسب هستند را نشان دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *