مقالات

اصول تمیز کردن تشک

تمیز کردن تشک

تمیز کردن تشک همواره یکی از دغدغه های مهم افراد برای خانه داری بوده است. تشک، کالای خوابی است که به صورت مداوم و روزانه مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین نظافت و تمیزی آن به صورت مداوم از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم به انواع راه ها و روش هایی که می توانید به وسیله آن تشک خود را به شکل مؤثری تمیز کنید، اشاره کنیم.

روش های تمیز کردن تشک

تمیز کردن تشک

اولین مرحله برای نظافت اصولی تشک، فراهم کردن وسایلی است که در این فرایند مورد استفاده شما قرار خواهند گرفت. این تجهیزات شامل موارد زیر می شوند:

 1. جاروبرقی
 2. پاک کننده آنزیمی یا مایع ظرف شویی
 3. پودر لباس شویی
 4. جوش شیرین
 5. دستمال پارچه ای تمیز کننده
 6. آب سرد

 پس از فراهم کردن تجهیزات لازم برای تمیز کردن تشک، نوبت به جدا کردن روکش های تشک می رسد. پس از جدا کردن روکش ها، آن ها را با ماشین لباسشویی و در دمای بالای آب بشویید. لازم است قبل از شست و شوی روکش ها، اتیکت مربوط به روش های مراقبت از آن را به خوبی مطالعه کنید.

پس از جدا کردن روکش ها و ملحفه های تشک، می توانید به وسیله جاروبرقی گرد و غبار و آلودگی های به جا مانده بر سطح تشک را برطرف کنید. اکنون نوبت به لکه گیری و برطرف کردن اصولی آلودگی از سطح محصول است.

برای لکه گیری هرگز تشک را خیس نکنید. لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچ گاه محلول تمیز کننده را به صورت مستقیم بر روی تشک اسپری نکنید. بسته به نوع لکه، تمیز کننده مناسب را انتخاب کنید و محلول را بر روی یک پارچه سفید تمیز اسپری کنید. سپس قسمت آلوده را به وسیله پارچه تمیز کنید. پس از آن پارچه دیگری که آغشته به آب سرد است را تا زمان برطرف شدن لکه بر روی پارچه بکشید. این روش برای تمیز کردن تشک و برطرف کردن لکه های ناشی از خون، عرق، استفراغ و ادرار روش ایده آلی است.

اگر امکان قرار دادن تشک را در زیر نور خورشید و هوای آزاد ندارید، استفاده از جوش شیرین گزینه ای عالی برای شما است. یک لایه جوش شیرین را بر روی سطح تشک پخش کنید و اجازه دهید تشک شما چند ساعتی در همین حال بماند. جوش شیرین باعث تجزیه اسید و برطرف کردن رطوبت و بوی نامطبوع باقی مانده بر سطح تشک می شود. مسلم است که هر چه زمان بیشتری به جوش شیرین بدهید، عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. اگر امکان این کار را دارید، تشک را در برابر نور خورشید قرار دهید. اشعه ماورا بنفش خورشید به از بین بردن هرگونه کپک یا باکتری موجود بر سطح تشک کمک زیادی می کند.

پس از پایان کار لازم است جوش شیرین را به وسیله جارو برقی از سطح تشک برطرف کنید. سپس تشک را برگردانید و این مراحل را به صورت مجدد بر سمت دیگر آن انجام دهید. با انجام این کار، دو طرف تشک به یک اندازه تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و لکه می شود.

چگونه تشک خود را تمیز و نو نگه داریم؟

چگونه تشک خود را تمیز و نو نگه داریم؟

پس از بحث راه های تمیز کردن تشک، می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه می توان تشک را برای مدت طولانی تمیز و نو نگه داشت برای اینکه عمر مفید این محصول را افزایش دهید و بتوانید مدت بیشتری از آن استفاده کنید، لازم است با اصول نگهداری آن آشنا بشوید. این اصول شامل موارد زیر می شوند:

 1. بهتر است از ابتدای خرید محصول از محافظ تشک استفاده کنید.
 2. ملحفه ها و روکش های تشک را مرتب بشویید تا آلودگی های سطح آن به لایه های تشک نفوذ پیدا نکند.
 3. برای حیوانات خانگی از تخت های مخصوص و جداگانه استفاده کنید. مو و آب دهان حیوانات خانگی می تواند باعث خراب شدن زودهنگام بافت تشک شود.
 4. برای مراقبت اصولی از تشک لازم است آن را در فواصل زمانی کوتاه بچرخانید. چرخش تشک به افزایش یکنواختی آن کمک شایانی می کند. این کار به ویژه در دو سال اول خرید تشک اهمیت فراوانی دارد.
 5. از پرش های مداوم و بازی کردن کودکان بر روی تشک جلوگیری کنید.
 6. هنگام جا به جایی تشک مراقب باشید تا خسارت و صدمه ای به آن وارد نشود.
 7. بهتر است تخت خواب خود را در زاویه ای از اتاق قرار دهید که نور خورشید به صورت مستقیم بر روی آن بتابد. طبق پژوهش های انجام شده، این کار می تواند به کنترل رطوبت و آلودگی ها کمک کند.
 8. لازم است که همواره به دستورالعمل هایی که شرکت سازنده محصول در خصوص نگهداری از آن منتشر کرده است، توجه کافی داشته باشید.

چگونه تشک خود را تمیز و نو نگه داریم؟

سخن آخر

در این مقاله به روش های تمیز کردن تشک و اصول نگهداری از آن اشاره کردیم. همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، تشک یکی از آیتم هایی است که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می گیرد؛ بنابراین نظافت اصولی آن به شکل مستقیم با سلامتی ما در ارتباط است. لازم است با توجه به موارد گفته شده در این مقاله، همواره به نظافت تشک به شکل اصولی و استاندارد بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *