مقالات

نکات طلایی هنگام تمیز کردن مبلمان با بخارشو

تمیز کردن مبلمان با بخارشو

بعد از یک روز سخت در محل کار، وقتی بالاخره وقت استراحت فرا می رسد، بدون شک مبل پر استفاده و دوست داشتنی شماست که این امکان را به شما می دهد. از یک کاناپه در یک خانه شلوغ مطمئناً زیاد استفاده می شود و به سرعت کثیف می شود. کاناپه یا مبل راحتی برای بزرگسالان، کودکان و حتی حیوانات خانگی مکانی برای نشستن، چرت زدن، نوشیدن قهوه، خوردن تنقلات و موارد دیگر را فراهم می کند. اگر مبل شما با خرده ‌ریزه‌ ها، لکه‌ ها و بوی بد آلوده شده است، وقت آن است که آن را تمیز کنید اگر تمیز کردن مبلمان با بخارشو را بلد نباشید ممکن است تمیز کردن اصولی مبلمان برای شما سخت باشد. یک بخارشوی مفید قطعا برای راحتی کار شما در چنین مواقعی به کارتان می آید. کثیفی، بو و لکه های سخت را با فشار یک دکمه از بین ببرید. ما در این مقاله چگونگی تمیز کردن مبلمان با بخارشو را برای شما شرح داده ایم.

مراحل تمیز کردن مبلمان با بخارشو

 1. آماده سازی مبلمان: قبل از تمیز کردن مبلمان با بخارشو باید مطمئن شوید که بخار شو به مبل شما آسیب وارد نمی کند. برچسب روی مبلتان را چک کنید تا مطلع شوید سازنده مبل چه دستور العمل هایی برای نظافت مبلتان به شما داده است. مبلمانی با برچسب‌ هایی که حروف «SW» را نشان می‌ دهند در برابر حلال و آب بی‌خطر هستند و می ‌توان آن‌ ها را با بخار شو تمیز کرد؛ ولی “X” به این معنی است که آب به پارچه آسیب می رساند و به تمیزکاری حرفه ای و تخصصی نیاز دارد.

تمیز کردن مبلمان با بخارشو

آماده کردن مبلمان برای نظافت به اندازه تمیز کردن آن مهم است. مراحل آماده سازی مبلمان برای نظافت به ترتیب زیر است:

 • مبل را کاملاً جاروبرقی بکشید: قبل از شروع نظافت تشک ها و بالشتک های قابل جا به جایی مبل را بردارید و تمام درز های مبل را به خوبی جارو برقی بکشید؛ حتی اگر ظاهر مبل به نظر تمیز می آید وقت بگذارید و از ابزار مناسب برای کار استفاده کنید. به یاد داشته باشید، هرچه آماده سازی بهتر باشد، نتایج بهتری خواهد داشت.
 • پاک کردن لکه ها از روی مبل:  لکه های ساده را می توان به تنهایی با بخارشو پاک کرد؛ ولی لکه های روغنی نیاز به یک شوینده دارند. باید قبل از شروع تمیز کردن مبلمان با بخارشو از شوینده استفاده شود. هنگام انجام این کار بسیار مراقب باشید و توصیه های سازنده شوینده ای که تهیه کرده اید را حتما مطالعه کنید. به علاوه همیشه قبل از استفاده از شوینده روی مبلتان حتما شوینده را در جایی از مبل که کامل دور از دید است امتحان کنید. همچنین برای لکه های روغنی می توانید از ترکیب نشاسته ذرت و جوش شیرین و آب استفاده کنید.
 • پاک کردن لکه های قدیمی: اگر تمیز کردن ملایم، لکه های قدیمی را از بین نبرد، وقت آن است که یک ماده تمیز کننده سنگین تر را امتحان کنید. با این حال، همیشه به یاد داشته باشید پاک کننده سنگینی که انتخاب می کنید باید در یک مکان دور از دید روی مبلمان مورد آزمایش قرار گیرد. هنگام انتخاب شوینده برای تمیز کردن مبلمان چرمی به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید.

تمیز کردن مبلمان با بخارشو

2. تمیز کردن عمیق مبل با استفاده از بخارشو: حالا که تمام مراحل آماده سازی را به ترتیب انجام دادید وقت آن رسیده است که از بخارشوی خود استفاده کنید و مبل خود را کاملا تمیز کنید. مراحل استفاده از بخارشو به ترتیب عبارت هستند از:

 • بخارشو مناسب را انتخاب کنید: بخارشو ها انواع مختلفی دارند. بخارشویی که برای تمیز کردن مبلمان انتخاب می کنید باید برای بخار دادن پارچه طراحی شده باشد. بخارشوی اثاثیه یا لوازم خانگی به طور خاص برای پارچه های مبلمان ساخته شده است.
 • بخارشو را برای تمیز کردن آماده کنید: یکی از مزایای بخارشو ها این است که برای تمیز کردن خوب نیازی به استفاده از محصولات شیمیایی ندارید. بسیاری از ماشین ‌ها فقط با آب کار می ‌کنند. سایر بخارشو ها از محلول پاک کننده رقیق شده با آب استفاده می کنند تا اثاثه یا لوازم داخلی را به طور کامل تمیز کنند.
 1. مخزن را پر کنید.
 2. دستگاه را به برق بزنید.
 3. منتظر بمانید تا به دمای بخار برسد سعی نکنید خیلی زود از بخارشو استفاده کنید؛ زیرا فقط آب ظاهر می شود و پارچه را خیس می کند.

مزایای بخارشو ها

 • اول با قطعات کوچک مبل شروع کنید: اگرچه ممکن است فکر کنید که باید با قاب بزرگ مبل شروع کنید؛ ولی این آخرین قسمتی است که باید تمیز شود. ابتدا هر قسمت قابل جا به جایی را بردارید و با آن ها شروع کنید. اگر می خواهید هر دو طرف بالشتک های مبل را تمیز کنید باید بدانید که بعد از بخارشو کردن یک سمت باید صبر کنید تا کاملا خشک شود بعد سمت دیگر را شروع کنید. بخارشو کردن همزمان دو طرف باعث می شود باشتک دیر خشک شود و بوی نامطلوبی بگیرد همچنین باید بدانید از نگه داشتن طوانی مدت بخارشو در یک قسمت خودداری کنید و اگر لکه مقاومی روی آن است در عوض کل بالشتک را به طور مدوام بخارشو کنید.
 • اکنون قطعات بزرگ را تمیز کنید: اکنون زمان آن است که به قسمت های بزرگ تر مبل بروید. قطعات بزرگ مبل باید در بخش های کوچک تمیز شود. اگر قطعات بزرگ را به یکباره تمیز کنید، آب زمان پیدا می کند تا پارچه را خیس کند. این امر خطر آسیب دیدن پارچه روکش را افزایش می دهد. اگر متوجه شدید که نقاطی وجود دارد که کثیفی به طور خاص در آن لکه شده است، می توانید تمیز کردن را تکرار کنید. همچنین نیازی نیست ابتدا بگذارید خشک شود و دوباره تمیز کنید قبل از اینکه اجازه دهید خشک شود، هر چند بار که نیاز دارید تمیز کنید.

3. اجازه دهید مبل خشک شود: آخرین مرحله در تمیز کردن مبلمان با بخارشو این است که بگذارید خشک شود. این مرحله مدتی طول می کشد و طول زمان خشک شدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل مختلف شامل زمانی از روز که برای تمیز کردن ملبمان با بخارشو انتخاب می کنید، بخار چقدر مرطوب بوده و آیا می توانید نسیمی را در اتاق وارد کنید. شما می توانید درب یا پنجره اتاق را باز بگذارید تا فرایند خشک شدن را سرعت ببخشید.

از بین بردن لکه های باقی مانده:

تمیز کردن مبلمان با بخارشو می تواند طیف گسترده ای از لکه ها را از بین ببرد؛ اما اگر متوجه شدید که برخی از آن ها کمی پایدار تر هستند، راه‌ هایی برای مقابله با آن‌ ها بدون نیاز به تکرار فرآیند وجود دارد. با ساده ترین محلول، یعنی آب و صابون شروع کنید. یک اسفنج را به محلول آغشته کنید و مالش دهید تا کف کند. سپس اسفنج را فشار دهید تا آب اضافی از آن خارج شود و لکه را پاک کنید. اسفنج را بشویید و لکه را با آب تمیز پاک کنید. اگر تاثیری نداشت، محلولی از سرکه سفید یا سرکه سیب و آب را امتحان کنید. یک پارچه سفید تمیز را خیس کنید. سپس اقدام به پاک کردن لکه با این محلول کنید. می توانید به آرامی و با حرکات دایره ای مالش دهید. اگر هیچ نوع محلول خانگی برای پاک کردن لکه کمک نمی کند باید به سراغ پاک کننده های شرکتی بروید. برخی از محصولات برای لکه های خاصی ساخته شده اند؛ بنابراین قبل از خریداری شوینده مطمئن شوید که لکه روی مبلتان حاصل چه نوع ماده ای است.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با تمیز کردن مبلمان با بخارشو صحبت کردیم. مراحل تمیز کردن مبلمان با بخارشو را به ترتیب نام بردیم و توضیح دادیم. در آخر هم توضیح دادیم که اگر با لکه قدیمی و پایداری رو به رو شدید باید چه کاری انجام دهید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اتاق به خوبی تهویه می شود تا مبل بتواند خشک شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *