مقالات

مبلمان نئوکلاسیک چیست و چه تفاوتی با مبل کلاسیک دارد؟

مبلمان نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد؛ به ویژه در میان عاشقان تجمل و زرق و برق! مجموعه عناصر کلاسیک و مدرن در این سبک به هم پیوند می خورند و گاهی تفاوت بین این سبک دکوراسیون و مبلمان با انواع مبل کلاسیک قابل تشخیص نیست. برای مثال ممکن است در خانه های نئوکلاسیک، گچبری ها که المانی از سبک کلاسیک هستند را در کنار نورپردازی های LED ببینید که المانی از سبک های مدرن هستند. در سبک نئوکلاسیک معمولا یکی از وسایل بزرگ خانه مانند مبلمان کاملا منطبق با سبک کلاسیک هستند. اگر به سبک نئوکلاسیک علاقه دارید، قبل از خریدن مبلمان نئوکلاسیک باید ویژگی های اصلی آن و برخی جزئیات را بدانید. با ما همراه باشید.

تاریخچه مبلمان نئوکلاسیک

مبلمان نئوکلاسیک سبکی است که در اواسط دهه 1700 تا 1800 میلادی شهرت و طرفداران زیادی پیدا کرد. در آن دوره، ساخت مبلمان در بسیاری از کشور ها به سبک نئوکلاسیک انجام می شد. این سبک در کشور های مختلف با نام های مختلفی شهرت پیدا کرد. در انگلستان از مبلمان نئوکلاسیک به عنوان گرجی متأخر، در فرانسه به نام سبک لویی شانزدهم و در ایالات متحده به نام سبک فدرال یا امپراتوری یاد می شد.

مبلمان نئوکلاسیک

مبلمان نئوکلاسیک چه ویژگی هایی دارد؟

  1. استفاده از پالت های رنگ کلاسیک.

انتخاب رنگ پارچه مبلمان، اولین قدم در خرید یک ست مبلمان نئوکلاسیک است. سبک نئوکلاسیک از طیف رنگ ‌هایی شروع می شود که با ماهاگونی شروع می ‌شوند و با ورقه های طلا و نقره، جزئیاتی در آن ها برجسته ‌می شوند. این ورقه های طلا سنت را با نوآوری ترکیب می کنند. گاه در مبلمان های نئوکلاسیک از رنگ‌ های روشن برای القای حس مدرن بودن و فاصله گرفتن از سبک کلاسیک استفاده می شود.

  1. خرید مبلمانی با جزئیات و تزئینات زیاد.

قانون اول سبک نئوکلاسیک، توجه به سادگی است؛ اما سادگی ای که توامان با تزئینات مجلل باشد. در این سبک، فضای خانه با جزئیات خاصی تزئین می شود تا زرق و برق و ظرافت بیشتری به نمایش گذاشته شود. مبلمان نئوکلاسیک با ایجاد خطوطی بر روی چوب و یا همان تزئینات طلایی و نقره ای، فضایی گرم و جذاب به خانه می بخشد. وجود گچبری ها، ستون ها و قرنیز هایی به سبک امپراطوری عصر نئوکلاسیک در خانه بر زیبا تر به نظر رسیدن مبلمان نیز تاثیر دارد.

  1. فرم های منظم و در عین حال مجلل.

فرم، مهم ترین عامل تمایز مبلمان نئوکلاسیک با دیگر سبک های مختلف مبلمان است. مبلمان های نئوکلاسیک، نظم خاصی در طراحی دارند و با خطوط مرتب تر و انحنای کمتری طراحی می شوند. نظم و سادگی این سبک مبلمان به گونه ای است که همراه با جزئیاتی مانند رنگ آمیزی های ظریف و کنده کاری های دقیق است. چوب های منبت کاری شده، مهم ترین مسئله در این سبک مبلمان است.

مجموعه چوبکده ایرانیان از سال 1393 که فعالیت خود را آغاز کرده است تا به امروز به دنبال عرضه انواع سرویس چوب با مناسب ترین قیمت بوده است. این مجموعه انواع سلایق و دکوراسیون ها را مد نظر دارد و انواع مبلمان کلاسیک و نئوکلاسیک را نیز عرضه می کند.

تفاوت مبل نئوکلاسیک با کلاسیک

تفاوت اصلی مبلمان نئوکلاسیک و کلاسیک

مبلمان نئولاسیک در دو نوع کلی وجود دارد:

  1. مبل هایی با اشکال ظریف و پیچیدگی ها و خمیدگی ها.
  2. مبل هایی با فرم های متقارن و جزئیات کمی مینیمال.

سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک، هر دو، ریشه در دوران باستان یونان و روم دارند. از نظر زمانی، کلاسیک گرایی در خلال دوره کوتاهی در دوران رنسانس اروپا اتفاق افتاد، در حالی که نئوکلاسیک بعداً به وجود آمد. نئوکلاسیک به دنبال تقلید از سبک کلاسیک و سنتی بود، در حالی که المان های مدرنی را نیز به کار می بست. سبک نئوکلاسیک اغلب بر قدردانی از دوران باستان و شیفتگی به آن متمرکز است.

اشکال منحنی و خمیدگی های پیچیده معمولا در قسمت تکیه گاه صندلی ها و مبلمان نئوکلاسیک دیده می شود. اغلب مبل و صندلی های نئوکلاسیک، پشتی (تکیه گاه) بیضی شکل دارند. بر روی این تکیه گاه ها و دسته های مبل و صندلی معمولا جزئیاتی حک شده است. بر روی این مبلمان ها بالشتک هایی با پارچه های نرم دیده می شود. مبلمان نئوکلاسیک باید با فرم های پیچیده ای که سادگی را به هم نمی ریزند همراه باشند.

مبل نئوکلاسیک وینچنزا

مبل نئوکلاسیک وینچنزا

مبل نئوکلاسیک وینچنزا از جمله مبلمان جدیدی است که چوبکده ایرانیان تولید کرده و مشتریان میتوانند این مبل زیبا را از چوبکده ایرانیان خریداری نمایند برای مشاهده عکس ها و خرید این محصول روی این لینک کلیک کنید.”

به طور کلی، مبلمان نئوکلاسیک از دل مبل های کلاسیک زاده شده است و تفاوت بنیادی و چشمگیری با هم ندارند. با این حال می توان گفت که تفاوت مبلمان نئوکلاسیک با مبل کلاسیک در این است که مبل کلاسیک رنگ‌ های پررنگ و جلوه ‌های چوبی بیشتری نسبت به مبلمان نئوکلاسیک دارد. جزئیات زینتی ای همچون دسته ‌های مبل که با پارچه و نوار های زینتی پیچیده ‌شده، پایه ‌های گرد، چوب‌ های سبک، موارد تزئینی بیش از حد و هر عنصر و المان زینتی دیگری در مبلمان های کلاسیک بیشتر است. هنر ساخت این مبلمان ها تحسین ‌برانگیز است و عناصر لوکس و مجلل، طراحی زیبا و استثنایی و رنگ‌ های متوازن ویژگی اصلی این سبک مبلمان است. خانه هایی با مبلمان های کلاسیک می‌ توانند لوکس و مجلل، راحت و آرامش‌ بخش به نظر برسند. فضای گرم و صمیمی و در عین حال شکوهمند این دکوراسیون ها مورد علاقه بسیاری از افراد است. این در حالی است که مبلمان نئوکلاسیک کمی با عناصر مدرن آمیخته می شود و تمام این ویژگی ها را به گونه ای که آمیخته با مدرنیته باشد، دارد.

نتیجه گیری

مبلمان نئوکلاسیک در میان تمام مردم دنیا، طرفداران زیادی دارد؛ به خصوص در میان علاقه مندان به دکوراسیون های مجلل. مبلمان های نئوکلاسیک ظاهری شبیه به مبل های کلاسیک دارند. پر از تزئینات زینتی هستند. رنگ های کلاسیک و یا روشن دارند. چوب های حکاکی شده دارند. اما نکته مهم و قابل توجه این است که این مبلمان ها ترکیبی از المان های کلاسیک و مدرن را هم زمان در خود قرار داده اند. ما در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مبلمان نئوکلاسیک و تفاوت آن با مبلمان کلاسیک آشنا کنیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *