مقالات

تفاوت های مبلمان چستر لمسه دست با لمسه دوخت (چرخ) چیست؟

لمسه کاری یکی از هنر های است که برای مبلمان چستر و مبلمان راحتی لاکچری مورد استفاده قرار می گیرد. اینکه برخی از مواقع مبلمان لمسه دوزی شده یک شکل با دو قیمت متمایز به فروش می رسند به چه علت است؟ باید به شما بگویم در صنعت مبل سازی دو سبک لمسه دوزی رواج دارد که به آن لمسه دوخت و لمسه دست گفته می شود. سبک دوخت و دوز، سبک طراحی و پرسه زمانی که برای هر یک به کار گرفته می شود با دیگری تفاوت دارد و همین امر سبب شده است که قیمت تمام شده هر یک با دیگری تفاوت پیدا کند. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا به صورت شفاف تری این مهم را برای شما عزیزان تشریح کنیم. شما هم اگر قصد خرید یک مبل چستر با کیفیت را دارید بهتر است با شناخت بیشتری دست به انتخاب بزنید پس با ما همراه شوید.

مبل چستر ویکتوریا3

لمسه دوزی به طور کلی چیست؟

به هنری که سبب فرم دادن پارچه روی قسمت نشیمن گاه و دسته مبلمان می شود لمسه دوزی گفته می شود. این هنر به صورت تو رفتگی یا برجستگی های خود را به نمایش می گذارد و عموماً شکل های متفاوتی را به خود اختصاص می دهد. از مهم ترین و کاربردی ترین اشکال آن می توان به طرح لوزی مانندی که روی کار به تصویر کشیده می شود اشاره داشت. فرمی که با دوختن گل میخ ها روی پارچه و دوخت و دوز روی مبل نشان داده می شود تنها جلوه بصری ندارد زیرا سبب راحتی بیشتر کاربر می شود و مانع از چروک شدن البسه شما می گردد.

لمسه دست چیست؟

 در زمان خرید مبلمان اگر احساس کردید مبلی گران تر از دیگری است به یاد داشته باشید که از هنر لمسه دست برای آن مبل استفاده شده است. لمسه دست قدری سخت تر و زمان بر تر از لمسه دوخت است. برای لمسه کاری ابتدا باید محل دقیق لمسه دوزی روی چوب مشخص شود و سپس با استفاده از یک دریل قسمت مورد نظر سوراخ شود. در مرحله بعدی اسفنج علامت گذاری شده را روی چوب می چسبانند. با همان سایز و اندازه های اولیه که از ابتدا روی چوب نشانه گذاری شده بود پارچه مد نظر را هم علامت گذاری کرده و روی اسفنج می گذارند. اکنون زمان دوخت و دوز پارچه و اسفنج است که این کار با دست انجام می شود. بسته به نوع کار دکمه های روی پارچه کوبیده می شود که این هنر با گل میخ های الماسی شکل جلوه بصری بیشتری دارد. کشیده شدن پارچه سبب خوش فرم تر شدن کار می شود و در پایان نیز قسمت های اضافه پارچه به پشت کار منگنه می شود. لمسه دست نیاز به تبحر بیشتر استاد کار دارد زیرا در زمان جمع بندی کلاف باید لمسه دوزی مبل نیز دنبال شود.

مبل چستر ایتالیایی

لمسه دوخت (چرخ) چیست؟

لمسه دوخت بسیار سریع تر و ساده تر از لمسه دست است و همین امر سبب قیمت تمام شده کمتر باشد ( همینطور که در عکس فوق که مربوط به مبل چستر ایتالیایی می باشد میبینید بین دکمه ها لمسه دوخت اجرا شده است) . برای لمسه کاری با هنر لمسه دوخت ابتدا پارچه های استر رویه مبل برش زده می شود و سپس توسط خیاط نشانه گذاری می شود. این بار به جای کمک گرفتن از دست قسمت های نشانه گذاری شده با استفاده از چرخ خیاطی و نخ مغزی شکل داده می شود. درست شبیه لمسه دست در زمان دوخت با چرخ خیاطی باید اندازه گیری دقیق مشخص شود زیرا اشکال لوزی مانند روی مبل با شکل هندسی بد فرمی در صورت عدم اندازه گیری صحیح نشان داده می شود. این هنر پیش از جمع بندی کردن مبل روی پارچه پیاده می شود و پارچه شکل داده شده توسط خیاط های حرفه ای روی کار وصل می شود. لمسه چرخ درست شبیه یک خط صاف است که با استفاده از چرخ خیاطی دوخت شده است در صورتی که شما در لمسه دوزی دستی یک تا بین فاصله بین دو دوخت می توانید مشاهده کنید.

مبل تختخواب شو کاریزما

 نکاتی پیرامون مبلمان لمسه کاری شده (لمسه دوزی)

  • از دکمه برای پنهان کردن گره دوخت و تمیز کاری بیشتر کار در بسیاری از مواقع استفاده می شود.
  • از هنر لمسه دوزی برای قسمت تکیه گاه مبل و دسته های مبلمان و در برخی مواقع پشت مبل استفاده می شود.
  • به مبل های لمسه دوزی شده مبل چستر نیز گفته می شود.
  • پارچه چرم اصلی ترین مؤلفه ای است که برای دوخت و دوز دستی از آن استفاده می شود زیرا استقامت بیشتری در زمان کشیده شدن پارچه از خود نشان می دهد.
  • فرو رفتگی های ایجاد شده روی مبل به دلیل دوختن دکمه در نقطه مرکزی ایجاد می شود.
  • لمسه کاری جلوه بصری بیشتری را به تصویر می کشد و کار لاکچری تر و لوکس تر به نمایش گذاشته می شود.
مبل چستر ترک

کلام آخر پیرامون دو سبک لمسه دوزی

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید لمسه دوزی به صورت دستی و چرخی دنبال می شود. بدون تردید هنری که با تبحر دست استاد کار به نمایش گذاشته می شود نسبت به کارهای صنعتی که با استفاده از چرخ های خیاطی به تصویر کشیده می شود قیمت تمام شده بیشتری دارد. دلیل این امر چیزی نیست مگر زمان و وقت بیشتری که برای لمسه دوزی با استفاده از دست دنبال می شود. در هنر لمسه دوزی دست نیاز است استاد کار هم ‌زمان با سر هم بندی کردن کلاف استر رویه مبل را نیز به شکل فرو رفته و یا برجسته لمسه دوزی کند و این امر برای مبلمان لمسه دوزی شده با چرخ با استفاده از چرخ خیاطی بدون نیاز به مونتاژ کردن هم‌زمان با کلاف مبل انجام می شود. امید است مطالب ارائه شده در راستای آشنایی بیشتر شما با هنر لمسه دوزی مورد توجه تان قرار گرفته باشد و از این پس با درایت بیشتری دست به خرید یک مبل چستر با کیفیت بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *