مقالات

چگونگی مراقبت از مبلمان چوبی

مراقبت از مبلمان چوبی

مبلمان یکی از مهم ترین اکسسوری ها در دکوراسیون داخلی منزل به شمار می آید که اگر شما در نگهداری و مراقبت از مبلمان چوبی کوشا باشید، این سرمایه سال ها برای شما ماندگار است. برای نگهداری این عنصر مهم ، نکاتی را برایتان شرح می دهیم.

در دکوراسیون خانه ، مبلمان چوبی در مقابل رطوبت و دمای زیاد حساس است؛ از این رو قبل از گذاشتن مبلمان، عوامل محیطی خانه را مد نظر بگیرید، برای مثال  اگر مبلمان برای مدت زیادی  در معرض تابش مستقیم نور خورشید یا حرارت یک منبع گرمایشی قرار بگیرد ، ممکن است ترک بردارد یا رنگ سطوح آن برود. رطوبت شدید ممکن است موجب باد کردن مبل شود.

مراقبت از مبلمان چوبی آسان است. لازم نیست هر روز مبلمان خود را گردگیری کنید ، اما توصیه می کنیم هفته ای یکبار تمیزکاری سریع انجام دهید.

نظافت منظم مبلمان چوبی

نظافت منظم مبلمان چوبی

به سادگی با پارچه مرطوب مبلمان خود را پاک کنید. سپس رطوبت باقی مانده را با یک پارچه خشک پاک کنید. از پنبه استفاده کنید ، زیرا الیاف مصنوعی باعث خراش سطح می شوند.

ترک خوردگی و شکستگی مبلمان چوبی

به منظور رعایت اصول مراقبت از مبلمان چوبی سعی کنید دما و رطوبت محیط را ثابت نگاه دارید چرا که گرما باعث انبساط حرارتی چوب شده و در صورت سرد شدن دمای محیط ، چوب منقبض می شود و این انبساط و انقباض باعث ترک خوردن چوب می شود.

برای جلوگیری از ضربه خوردن و یا شکستن پایه مبلمان هنگام جابجایی هرگز مبل را روی زمین نکشید.

ترک های ریز روی مبل ها را جدی بگیرید و سریعاً آن را برطرف نمایید زیرا در صورت برطرف نکردن آن با مشکلات بعدی مواجه خواهید شد.

از هل دادن اشیا بر روی میز بپرهیزید، چون در صورت تیز بودن ته آن بر روی صفحه میز شما خط ایجاد خواهد شد.

باد کردن مبلمان چوبی

در صورت کنده شدن سطح رنگ و روکش زیر آن ازخیس کردن سطح کار برای تمیز کردن آن بپرهیزید چون آب موجود در بافت چوب یا مصنوعات چوبی نفوذ کرده و باعث باد کردن آن می شود.

رو میزی های خیس را هرگز برای خشک شدن بر روی میز نیندازید.

اگر از رو میزی پلاستیکی استفاده می کنید و بر روی سطح میز خود دستمال نم دار کشیده اید صبر کنید تا آب موجود بر روی سطح آن کاملاً خشک شود چون در صورت خشک نشدن سطح و انداختن رومیزی بر آن ,آب موجود بر روی میز در زیر رومیزی مبحوس می شود و دم می کند و تبله می کند و یا بر روی میز ایجاد لک می کند.

مراقبت از رنگ مبلمان

قرار دادن اشیای خیس و یا پاک کننده های شیمیایی و یا لوازم آرایشی ممکن است به رنگ مبلمانتان آسیب بزند و یا لکه ای ثابت روی آن ایجاد کند.

در صورت ایجاد لکه بر روی مبلمانتان آن را با آب نشویید و از واکس های مربوط به این کار استفاده نمایید تا آسیبی به رنگ مبل نزند.

از گذاشتن لوازم داغی همچون لیوان داغ و ظرف غذای داغ بر روی لوازم چوبی پرهیز کنید چون سریعاً ایجاد لک نموده و ممکن است رنگ روی کار را آب کند.

از گذاشتن وسایل تیز بر روی محصولات خود داری نمایید چون امکان کنده شدن رنگ به وسیله شی تیز وجود دارد.

اگر محصول مورد نظر شما تازه رنگ شده است از گذاشتن وسایل سنگین بر روی آن بپرهیزید چون باعث می شود رنگ محصول دچار مشکل شود و اثر خود را بر سطح بگذارد.

از گذاشتن وسایل خیس بر روی صندلی و مبل خودداری کنید چون در این صورت لکه های بزرگ سفیدی بر روی سطح رنگ ظاهر خواهد شد و بردن آن لک به وسیله پارچه خیس صحیح نمی باشد.

در صورت مشاهده لک بر روی میز جلو مبلی و نرفتن آن از سابیدن آن خودداری کنید چون در آن صورت به بافت رنگ صدمه خواهید زد در صورتی که لک بر روی آن هنوز پا برجاست.

حتی زمانی که روی سطح مبلمان لکه ای نباشد برای ماندگاری رنگ بر روی لوازم چوبیتان هر چند وقت یک بار بر روی آنها واکس بمالید.

در صورتی که محصول شما پولیشی باشد مشکل خاصی برای آن به وجود نمی آید فقط هر چند وقت یکبار بر روی سطح آن واکس بمالید.

کاور مبل

کاور مبل

  • برای مراقبت از مبلمان چوبی کاور برای محصولات خود استفاده نمایید.
  • روی مبل دراز نکشید

در طرز استفاده ازمبلمان دقت کنید یعنی بر روی آن دراز نکشید. اگر مبلمان شما از نو ع پارچه ای باشد از لمیدن به شیوه های خاص خود بر روی آن خودداری کنید چون در این صورت مبلمان از حالت طبیعی خود خارج می شود. از بالا باز و از پایین فشرده میشود. در صورت امکان از مبلمان راحتی مخصوص این کار استفاده نمایید(کاناپه).

موریانه در مبل

 در صورت مشاهده خرده چوب یا گرده چوب در زیر مبلمان بدانید که موریانه به محصول حمله نموده است. در صورت امکان محصولی که موریانه به آن حمله ور شده است را تعویض کنید.

نگهداری از وسایل چوبی در برابر موریانه

ترک خوردگی و شکستگی مبلمان چوبی

مراقبت از وسایل چوبی در برابر موریانه از مهم ترین کارهایی می باشد که باید مد نظر داشته باشید. وجود کرم چوب مبل مخصوصا در مبلمان با چوب گردو یکی از رایج ترین مشکلاتی می باشد که در مناطق مختلف با آن روبرو هستیم. نوع حشره چوب خوار در شهرها و مناطق مختلف آب و هوایی کشورمان متفاوت است و بیشترین کرم چوب خوار در شهرهای شمال ایران وجود دارد.

برای نگهداری از وسایل چوبی در برابر کرم چوب خوار چک کردن مرتب تمام بخش ها و شیارهای مبلمان ضروری است. اگر سوراخ های کوچک و همچنین خرده های چوب را مشاهده کردید، لازم است از محلول های ویژه برای از بین بردن حشرات استفاده کنید.

توجه داشته باشید که محلول های کرم چوب خوار برای حشرات بالغ می باشد و تخم های آنها را از بین نمی برد. به همین خاطر بهتر است در فاصله های مرتب محلول را روی چوب تزریق کنید تا به طور کامل حشرات از بین بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *