مقالات

مزایای استفاده از تشک طبی چیست؟

مزایای استفاده از تشک طبی

مزایای استفاده از تشک طبی چیست؟ خواب بخش مهمی از عملکرد روزانه انسان است؛ زیرا مکانیسمی عالی برای بازگشت انرژی از دست رفته است. این عملکرد برای کسانی که از بیماری رنج می برند ضروری تر است؛ زیرا رفع آسیب به وجود آمده، نیاز به صرف انرژی بیشتر دارد؛ در نتیجه نیاز به خواب نیز افزایش می یابد.

در واقع فراهم کردن تمامی شرایط  لازم برای بهبودی بیمار امری ضروری محسوب می شود. انتخاب یک تشک طبی مناسب می تواند در برگشت انرژی و سلامتی بیمار تاثیر به سزایی داشته باشد؛ بنابراین یکی از عوامل مهم در استراحت بیماران، تشک تخت آن ها است.

در این مقاله مزایای استفاده از تشک طبی برای افراد با شرایط و بیماری های مختلف را بررسی می کنیم. لطفاً تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

تشک طبی چیست و چه ویژگی ‌هایی دارد؟

مزایای استفاده از تشک طبی

امروزه مزایای استفاده از تشک طبی بر هیچ کس پوشیده نیست. این ابزار ارتوپدی فوق العاده، به صورت کاملا حرفه ای و خاص برای پشتیبانی از مفاصل و ستون فقرات ساخته می شود.

همه ما به خوبی می دانیم که در حالت طبیعی یک انسان بین 8 تا 9 ساعت از شبانه  روز خود را در تخت خواب می گذراند؛ اما به نظر می رسد میزان ارزش و تاثیر یک تشک مناسب را دست کم می گیریم. تشک ها می توانند اثرات نامطلوبی بر بدن ما داشته باشند و ما را با وضعیت نامناسب و درد مفاصل مواجه کنند. در واقع باید گفت داشتن یک خواب با کیفیت ارتباط مستقیمی با محل خواب و نوع تشک انتخابی دارد.

تشک های ارتوپدی را می توان با مواد مختلفی مانند مموری فوم، فنر داخلی یا لاتکس تولید کرد. عملکرد اصلی آن ها حفظ ظاهر طبیعی ستون فقرات، تسکین درد کمر و مفاصل است.

این تنها یکی از مزایای استفاده از تشک طبی است که آن را برای افراد درگیر با کمردرد، پوکی استخوان، آرتریت و سایر بیماری های مرتبط، ایده آل می کند.

به عبارت دیگر این تشک ها برای حمایت فیزیولوژیکی کامل در طول خواب عالی هستند و می توان از آن ها به عنوان یک پشتیبان فیزیولوژیکی حرفه ای برای داشتن خوابی با کیفیت، نام برد.

از نظر درجه سختی تشک های طبی بین مموری فوم و لاتکس قرار دارند. آن ها هنگام خوابیدن فرم بدن شما را به خود می گیرند و به دلیل داشتن طراحی خاص، حمایت خوبی از ستون فقرات و سایر مفاصل بدن به عمل می آورند. در حالی که با خوابیدن بر روی یک تشک معمولی از جنس فوم، فشار وارد شده بر قسمت های مختلف بدن را به خوبی احساس خواهید کرد.

ویژگی بارز تشک های طبی سفت بودن آن ها است، به همین دلیل پزشکان به بیمارانی که تحت عمل جراحی و یا شکستگی استخوان قرار می گیرند توصیه می کنند، حتما در دوران نقاهت خود از این مدل تشک استفاده کنند.

مزایای استفاده از تشک طبی

مزایای استفاده از تشک طبی

استفاده از تشک های طبی علاوه بر موارد گفته شده می تواند مزیت های بیشماری به همراه داشته باشد که تعدادی از آن ها به شرح زیر است:

  1. کیفیت خواب را بالاتر می برد.

همان طور که گفته شد یکی از مزایای استفاده از تشک طبی کاهش درد موجود در ستون فقرات و مفاصل است. طبیعتا وجود درد کمتر و بهبود شرایط بدن می تواند خواب با کیفیت تری به همراه داشته باشد

آن ها مانند تشک های فنر دار هنگام جابجا شدن موج ایجاد نمی کنند و همچون فوم حافظه فرو نمی روند. نبود این دو مورد تقریبا می تواند موجب افزایش کیفیت خواب شما شود.

  1. درد های بدن را تسکین می دهد.

اگر 8 ساعت در شبانه روز روی یک تشک معمولی می خوابید، به احتمال زیاد به دلیل فشار بی مورد، معمولاً در ستون فقرات و کمر خود احساس درد خواهید کرد. بهترین گزینه خوابیدن روی تشک ارتوپدی است؛ زیرا آن ها از سطوح سفت ساخته شده که به تسکین چنین درد هایی کمک می کند.

این تشک ها جامد هستند؛ بنابراین بدن شما در داخل آن ها فرو نمی رود و یا برآمده نمی شود. از این رو می توانند از حرکت های ناگهانی و فشار بیش از اندازه به یک نقطه بدن جلوگیری کنند و موجب کاهش درد شوند.

  1. بدن را در وضعیت خوب قرار می دهند.

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از تشک طبی این است که به شما کمک می کند وضعیت بدنی بهتری داشته باشید. این محصول، ستون فقرات شما را صاف نگه می دارد و در نتیجه می تواند درد کمر را آرام کند.

آن ها طوری طراحی شده اند که وزن بدن شما را به طور مساوی توزیع کنند و نقاط فشاری که باعث درد می شوند را از بین ببرند.

  1. مقاوم و مقرون به صرفه هستند.

تشک های ارتوپدی دوام بسیار بالایی دارند و از این رو شما مجبور نخواهید بود پول زیادی برای خرید مجدد آن ها پرداخت کنید. به همین دلیل بسیار مقرون به صرفه هستند. همچنین این تشک ها به دلیل ماهیت مراقبتی خود شما را از پرداخت هزینه های پزشکی سنگین بی نیاز می کنند.

تشک طبی مناسب چه افرادی است؟

تشک طبی مناسب چه افرادی است؟

تا این قسمت از مقاله با مهم ترین مزایای استفاده از تشک طبی آشنا شدیم. اما شاید از خود بپرسید آیا همه به تشک طبی نیاز دارند؟ این محصول برای چه افرادی مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: همه می توانند از تشک طبی استفاده کنند؛ اما اغلب پزشکان این محصول را برای افرادی که باید روز های زیادی در رخت خواب بمانند و یا کسانی که در معرض ابتلا به زخم بستر و آسیب دیدگی ستون فقرات قرار دارند تجویز می کنند؛ زیرا تشک های سنتی نمی توانند به خوبی از بدن و ستون فقرات آن ها حمایت کنند.

به همین دلیل معمولا در بیمارستان ها از تشک هایی استفاده می کنند که از فوم، ژل، فنر داخلی ساخته شده اند. این مواد اولیه موجب توزیع وزن بدن بیمار در سراسر سطح تخت شده و از فشار بیش از اندازه در یک نقطه از بدن جلوگیری می کنند.

سخن آخر

در مقاله پیش رو سعی کردیم شما را با مزایای استفاده از تشک طبی آشنا کنیم. همان طور که گفته شد اگر از درد های مفصلی و عضلانی رنج می برید و یا مجبور به انجام جراحی سنگینی هستید که دوره نقاهت نسبتا طولانی ای دارد، بهتر است برای بهبود شرایط بدنی خود و تسریع روند درمان از یک تشک ارتوپدی یا همان طبی استفاده کنید.

داشتن یک تشک طبی بدن شما را هنگام استراحت، در وضعیت بهتری قرار می دهد و در نتیجه موجب افزایش کیفیت خواب می شود.

البته افراد عادی و بدون هیچ گونه مشکل فیزیکی نیز می توانند برای جلوگیری از بروز مشکلات مفصلی، تغییر حالت ستون فقرات، درد کمر و البته افزایش کیفیت خواب از این نوع تشک استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *