مقالات

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است؟

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است

مکانی که برای استراحت انتخاب می کنید و شب در آن می خواهید بخوابید، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت خواب شما خواهد گذاشت. قطعا اولین موردی که به ذهنتان خواهد رسید، کیفیت رختخواب خواهد بود. بله. درست است؛ زیرا رختخواب تاثیر زیادی در کیفیت خواب شما خواهد داشت؛ شما باید به تمامی نکات مهم در خرید سرویس خواب توجه کنید. آیا تا به حال به رنگ اتاق فکر کرده اید؟

رنگ ها نیز تاثیر بسیار زیادی بر خلق و خوی ما دارند و می توانند بر کیفیت خواب ما تاثیر داشته باشند؛ به همین دلیل ما در این مقاله در مورد اینکه چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، توضیح داده ایم.

آیا رنگ می تواند بر کیفیت خواب تاثیر بگذارد؟

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است

طبق علم روانشناسی، رنگ ها قدرت این را دارند که بتوانند بر خلق و خو، احساسات و رفتار های ما تاثیر بگذارند. برای مثال، از رنگ ها می توان برای برانگیخته کردن احساسات استفاده کرد. از عصبانیت گرفته تا آرامش و شادی.

علاوه بر این ها، برای اینکه بهتر بدانید چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، خوب است به این موضوع اشاره کنیم که دکور اتاق خواب شما قطعا می تواند بر کیفیت و کمیت خواب شما در شبانه روز تاثیر بگذارد. همان طور که اشاره کردیم، رنگ ها می توانند بر احساسات و افکار ما تاثیر بگذارند. پس در این جا می توانیم این سوال را از خود بپرسیم که چرا از رنگ هایی استفاده نکنیم که می توانند حس آرامش در ما ایجاد کنند و کاری کنند که ما بهتر به خواب برویم.

به عنوان یک مثال ساده، رنگ های پاستلی و آرام، معمولا به عنوان یکی از بهترین گزینه ها هستند که می توانید به جای رنگ های تند و پر انرژی از آن ها استفاده کنید. برای اینکه بدانید چه رنگی برای سرویس خواب مناسب است، باید به این موضوع اشاره کرد که ابتدا باید تاثیر رنگ ها بر خلق و خوی را درک کنید تا بتوانید رنگ های مناسب را برای اتاق خواب انتخاب کنید.

رنگ های مناسب برای اتاق خواب

در این بخش قصد داریم گروهی از رنگ هایی که برای تخت خواب مناسب هستند را معرفی کنیم.

  • آبی

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است

قطعا و بدون شک، بهترین رنگی که می توان برای اتاق خواب استفاده کرد، رنگ آبی است. آبی رنگ آرامش است و خواب عمیقی را برای شما به ارمغان می آورد. برای اینکه بدانید چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، خوب است به این نکته اشاره کنیم که چشم ها گیرنده های خاصی به نام سلول های گانگلیونی در شبکیه چشم دارند که راحت تر رنگ آبی را پردازش می کنند.

بهترین کاری که می توانید برای تخت و اتاق خواب خود انجام دهید، این است که آن ها را به رنگ آبی در بیاورید. طبق آزمایشات انجام شده، کسانی که در یک اتاق آبی خوابیده بودند، تقریبا توانستند که به مدت 7 ساعت و 52 دقیقه خواب عمیق و راحتی داشته باشند. این در حالی است که اکثر مردم دنیا نمی توانند 7 ساعت بدون وقفه و آن هم راحت بخوابند. در ضمن برای اینکه بدانید چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، خوب است به این موضوع اشاره کنیم که نزدیک به 60 درصد این افراد که در اتاق آبی خوابیده بودند، بعد از بیدار شدن، انرژی بالایی داشتند و شاد بودند.

  • زرد

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است

رنگ زرد نیز می تواند رنگی مناسب برای اتاق خواب باشد. در همین آزمایش بالا، کسانی که در اتاق زرد رنگ خوابیده بودند، نتایجی مشابه به رنگ آبی داشتند. این افراد حدود 7 ساعت و 40 دقیقه خوابیدند و بعد از خواب احساس بسیار خوبی داشتند.

  • سبز

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است

برای اینکه بدانید چه رنگی برای اتاق خواب مناسب است، می توانیم به رنگ سبز نیز اشاره کنیم. دوباره در همین آزمایش انجام شده، کسانی که در اتاق سبز خوابیده بودند، توانستند به طور میانگین خوابی به مدت زمان 7 ساعت و 36 دقیقه داشته باشند. رنگ سبز انسان را به یاد طبیعت می اندازد. در ضمن اکثر کسانی که در اتاق سبز بیدار شده بودند، اعلام کردند که از کیفیت خواب خود کاملا راضی بوده اند.

  • نقره ای

چه رنگی برای تخت خواب مناسب است

نقره ای در دسته رنگ های خاص و متفاوت قرار می گیرد و کسی زیاد از آن استفاده نمی کند. برای اینکه بدانید چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، خوب است که به رنگ نقره ای نیز اشاره کنیم. کسانی که در اتاقی با رنگ نقره ای خوابیده بودند، توانستند خوابی در حدود 7 ساعت و 33 دقیقه را تجربه کنند؛ به همین دلیل اگر دوست دارید چیز متفاوت تری را امتحان کنید، خوب است که با رنگ نقره ای این کار را انجام دهید.

رنگ های اشتباه برای تخت خواب

  • قرمز

رنگ های اشتباه برای تخت خواب

خوب است که با رنگ های اشتباه برای تخت خواب نیز آشنا شوید. یکی از اشتباه ترین انتخاب هایی که چه برای رنگ اتاق خواب و چه تخت خواب می توان داشت، انتخاب رنگ قرمز است. برای اینکه بدانید چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، رنگ قرمز یکی از این رنگ های اشتباه است. رنگ قرمز نه تنها احساس هیجان شما را برانگریخته می کند، بلکه نشان دهنده انرژی زیاد نیز است. رنگ قرمز آن قدر می تواند بر اعصاب تاثیر بگذارد که حس خشم را برانگیزد و خواب را از چشمان شما بگیرد.

  • بنفش تیره

بنفش تیره

بنفش به اندازه رنگ قرمز هیجانات شما را بیدار نمی کند؛ اما مشکلی که وجود دارد این است که رنگ بنفش بیشتر تمایل دارد تا خلاقیت شما را در هنگام خواب تحریک کند. این باعث می شود که پس از خوابیدن در یک اتاق بنفش رنگ، احتمال کابوس دیدن شما تا حد زیادی بالا برود و همین باعث می شود تا هنگام صبح احساس خستگی کنید.

  • مشکی

رنگ مشکی نماد احساسات منفی مانند خشم، ترس، غم و حتی یادآور اتفاق ناخوشایندی مثل مرگ است؛ به همین دلیل باید تا حد امکان از این رنگ در تخت خواب و اتاق خواب استفاده نکنید تا شب، هنگام خواب احساس بهتری داشته باشید.

جمع بندی

در این مقاله در مورد رنگ ها و تاثیر آن ها در خواب صحبت کردیم. در ابتدا در مورد اینکه آیا رنگ ها واقعا بر کیفیت خواب تاثیر دارند یا خیر توضیح دادیم. سپس در ادامه، پس از مشخص شدن این موضوع، در مورد اینکه چه رنگی برای تخت خواب مناسب است، توضیح دادیم و رنگ های مناسب و نامناسب را نام بردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *