مقالات

چگونه می توانید مبلمان را با رنگ فرش و پرده ست کنید؟

چگونه مبل و فرش را ست کنیم

آیا به فکر خرید مبلمان برای خانه خودتان هستید اما با دیدن انواع مبلمان سردرگم شده اید و نمی دانید کدام مدل و رنگ را انتخاب کنید؟آیا به تازگی به خانه ای نقل مکان کرده اید و هنوز تصمیم نگرفته اید دکوراسیون و چیدمان اتاق پذیرایی شما چگونه باشد؟پرده، فرش و مبل سه عنصر اصلی در هر اتاق پذیرایی هستند که در اولین نگاه جلب توجه می کنند. بنابراین باید در هنگام خرید آن ها به نکاتی توجه کنید. ما در این مقاله به دو سوال چگونه مبل و فرش را ست کنیم و چگونه رنگ مبلمان را با پرده ست کنیم، پاسخ می دهیم و به نکاتی برای انتخاب رنگ مبل، فرش و پرده اشاره می کنیم.

چگونه مبل و فرش را ست کنیم

چگونه مبل و فرش را ست کنیم؟

برای جواب به این سوال که چگونه مبل و فرش را ست کنیم، باید بگوییم که لازم است سلیقه و سبک شخصی خود را پیدا کنید. برای ست کردن مبل و فرش به نکات زیر توجه کنید:

 1. به نیاز های خود توجه کنید

اگر می خواهید فرش در مرکز توجه باشد، رنگی را انتخاب کنید که روشن تر از دیوار ها و مبلمان باشد. اگر مبل شما رنگی خنثی و روشن دارد، به سراغ یک فرش طرحدار بروید تا اتاق شما ساده به نظر نرسد. اگر مبل شما طرحدار است و بیش از یک رنگ دارد، یک فرش تک رنگ انتخاب کنید. یک فرش با رنگ روشن اتاق را بزرگ تر نشان می دهد. رنگ ثانویه فرش طرحدار باید با مبل شما هماهنگ باشد. رنگ سوم فرش نیز باید با کوسن ها، پرده ها و دیگر عناصر اتاق شما مطابقت داشته باشد. نحوه ست کردن فرش افشان با مبلمان نیز اهمیت دارد.

 1. یک رنگ مشترک پیدا کنید

این ساده ترین راه برای هماهنگ کردن مبل و فرش است. اگر یک فرش طرحدار در اتاق نشیمن خود دارید اما نمی خواهید جلب توجه کند، رنگ اصلی فرش را پیدا کنید و مبلی با همان رنگ بخرید.

 1. از رنگ های هماهنگ با یکدیگر استفاده کنید

اگر به دنبال یک ظاهر ظریف تر و ساده تر برای ترکیب مبل و فرش خود می گردید، خانواده ها و گروه های رنگی همسان را امتحان کنید. مثلا مبل خاکستری روشن باشد و فرش خاکستری تیره باشد. این دو رنگ ترکیب بسیار خوبی با یکدیگر دارند و همچنان تضادی با یکدیگر ایجاد می کنند که جذاب به نظر می رسد.

 1. بافت های متضاد را امتحان کنید

تضاد رنگ ها و بافت ها می تواند برای هر بیننده ای جالب باشد. شما می توانید برای مثال از فرش کرکی استفاده کنید و آن را با انواع مبل مانند مبل چرم و مخمل ست کنید.

بافت های متضاد مبل و پرده

 1. بافت فرش خود را با وسایل دیگر هماهنگ کنید

شما می توانید بافت فرش و مبل را متضاد با یکدیگر انتخاب کنید و بافت فرش را با سایر منسوجات موجود در اتاق پذیرایی مانند کوسن، پرده و … هماهنگ کنید.

 1. وقتی شک دارید، رنگ های خنثی را انتخاب کنید

اگر مطمئن نیستید کدام رنگ را برای فرش و پرده خود انتخاب کنید، به دنبال رنگی خنثی باشید. می توانید رنگ هایی مانند کرم، قهوه ای، خاکستری و سفید را برای دکوراسیون و چیدمان اتاق پذیرایی خود انتخاب کنید.

چگونه مبل و پرده را ست کنیم

چگونه مبلمان را با پرده ست کنیم؟

حال که به سوال چگونه مبل و فرش را ست کنیم پاسخ دادیم، بهتر است به نحوه ست کردن مبلمان و پرده اشاره کنیم. برای ست کردن مبلمان و پرده این سوالات را از خود بپرسید:

 1. دوست دارید اتاق شما چه حسی داشته باشد؟

اگر مبل شما تیره است، پرده ها را با رنگ تیره دیگری هماهنگ کنید یا یک رنگ روشن تر برای روشن کردن فضای خود انتخاب کنید. به طور کلی اگر مبل شما روشن است، رنگ روشن را برای پرده های خود انتخاب کنید.

شما می توانید انواع مدل مبلمان را با رنگ های مختلف از فروشگاه چوبکده ایرانیان تهیه کنید. این فروشگاه وسایل چوبی مانند میز ناهارخوری، میز تلویزیون و … را با قیمتی منصفانه به فروش می رساند.

 1. اندازه اتاق شما چقدر است؟

ست کردن مبل با پرده در یک اتاق کوچک، دید را گسترش می دهد و باعث بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق می شود. اگر مبل شما تیره است، رنگ پرده شما باید روشن باشد. اگر اتاق بزرگ است، رنگی که با مبل و دیوار متضاد باشد، به اتاق ساختار می بخشد.

 1. در حال حاضر رنگ دیوار شما چیست؟

اگر رنگ مبل و کاغذ دیواری یا دیوار شما با هم مطابقت دارند، بهتر است رنگ متضادی برای پرده خود انتخاب کنید. اگر رنگ آن ها متضاد است، رنگ پرده ها را هماهنگ با دیوار انتخاب کنید و از آستری با سایه روشن تر برای ایجاد حاشیه استفاده کنید.

چگونه مبل و پرده را ست کنیم

نکاتی برای انتخاب رنگ پرده

در پاسخ به سوال چگونه مبل و فرش را ست کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که یکی از قوانین مهم در طراحی داخلی این است که یک رنگ خنثی را پایه قرار دهید و یک یا دو رنگ برجسته به آن اضافه کنید. این نکات را برای هماهنگ کردن رنگ مبل با پرده در نظر بگیرید:

 • آبی: تقریبا هر رنگی را در گروه آبی می توان با هم ترکیب کرد. بنابراین اگر مبل آبی دارید، انتخاب رنگ آبی برای پرده کار درستی است. سعی کنید رنگ پر رنگ را با کم رنگ ترکیب کنید یا آن را با خاکستری یا طوسی ست کنید.
 • قرمز: قرمز رنگ تندی است و بهتر است به مقدار کمی در دکوراسیون شما باشد. کرم، قهوه ای، نارنجی و سرمه ای برای ترکیب با قرمز خوب هستند. اگر می خواهید تضاد ایجاد کنید، سبز یا فیروزه ای روشن را امتحان کنید.
 • سبز: انواع رنگ سبز می توانند با هم ترکیب شوند. ترکیب سبز با قهوه ای و خاکی مناسب است.
 • قهوه ای: اگر مبل قهوه ای دارید آن را با پرده های رنگارنگ مانند سبز، زرد عسلی، کرم یا شرابی ست کنید.
 • زرد یا نارنجی: اگر مبل زرد دارید، آن را با پرده مشکی، سرمه ای، خاکی، قهوه ای، بژ یا قرمز ست کنید.

جمع بندی

اتاقی که به زیبایی تزئین شده است، بدون فرش و پرده ای که به دقت انتخاب شده باشد، ناقص است. هنگام خرید فرش، پرده و مبل باید نکات زیادی را در نظر بگیرید؛ از جمله اندازه اتاق، رنگ و جنس هر کدام از این وسایل. ما در این مقاله به سوال چگونه مبل و فرش را ست کنیم، پاسخ دادیم و به نحوه ست کردن مبل با پرده اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *