مقالات

چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم ؟

چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم

با توجه به هزینه های سنگین زندگی طی سال های گذشته و افزایش غیر منطقی این هزینه ها در سال های آینده، فکر تعویض وسایل منزل بخصوص مبلمان تقریباً غیر ممکن و دور از ذهن است. پس به نظر شما بهترین کار در این اوضاع نابسامان اقتصادی چیست؟

از نظر ما بهترین راه برای تغییر مبل های قدیمی و نخ نما شده، تعویض روکش های مبل است. این کار بسیار هیجان انگیز بوده و شما با داشتن ابزار مناسب به راحتی می توانید روکش های قدیمی مبل استیل خود را نو کنید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا یاد بگیریم، چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم.

ابزار مورد نیاز برای بازسازی مبلمان یا Reupholstery

Reupholstery به معنی حذف پارچه قدیمی از یک مبلمان و جایگزینی آن با پارچه جدید است. اولین قدم در پاسخ به این  سوال که چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم ، آشنایی با ابزار مورد نیاز این کار است. این ابزار عبارتند از:

  • انبر
  • منگنه کش
  • قیچی قوی
  • پارچه جدید
  • پیچ گوشتی تخت
  • چرخ خیاطی
  • منگنه مخصوص مبل سازی
  • نوار های تزئینی(در صورت نیاز)
  • چسب پارچه ای یا حرارتی

مراحل تعویض پارچه مبل

مراحل تعویض پارچه مبل

اکنون که با ابزار مهم و اولیه بازسازی مبلمان آشنا شدیم، به قسمت اصلی مقاله رسیدیم، چطور آن ها را بازسازی کنیم؟

البته که انجام این کار آن گونه که به نظر می رسد راحت نیست، اما مطالعه این راهنمای گام به گام که در ادامه مقاله برای شما آماده کرده ایم، کمک بسیاری می کند.

1. مبل استیل خود را با دقت بررسی کنید

 اولین قدم در پروژه چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم، آشنایی کامل با قسمت های مختلف تشکیل دهنده مبلمان است.

برای این کار سعی کنید از زاویه های مختلف مبل عکس بگیرید و محل قرارگیری هر یک از اجزای آن را با دقت ثبت کنید. این کار باعث صرفه جویی در زمان  به هنگام سرهم کردن اجزای مختلف آن می شود.

2. پارچه کف مبل را باز کنید

در زیر تمام مبل ها یک لایه پارچه ای سبک وجود دارد که مانع ورود گرد و غبار به داخل آن ها می شود. معمولاً این آخرین پارچه ای بوده که به مبل وصل شده است، بنابراین اولین قسمتی است که هنگام تعویض روکش جدا می شود. با استفاده از یک دستگاه منگنه کش، منگنه های اطراف این پارچه را بردارید و کنار بگذارید. برای این کار می تواند از یک پیچ گوشتی با لبه صاف کمک بگیرید.

3. جدا کردن روکش اصلی مبل استیل

برای اینکه بدانید اجزای داخلی چگونه در کنار هم قرار گرفته اند، بعد از برداشتن پارچه زیری، از قسمت های داخلی آن هم عکس بگیرید. سپس شروع به جدا کردن روکش اصلی از پشت و روی مبل کنید. قدم اصلی در آموزش چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم، باز کردن پارچه اصلی است. برای این کار مجدد با استفاده از منگنه کش یا پیچ گوشتی، منگنه ها را به آرامی جدا کنید.

فقط یادتان باشد قبل از جدا کردن هر قسمت از آن عکس برداری کنید تا بتوانید بعداً به راحتی قطعات را کنار هم قرار دهید. ترتیب برداشتن قطعات، محل و نحوه قرارگیری آن ‌ها بسیار مهم است، پس به خوبی هر مرحله را به خاطر بسپارید؛ زیرا مجدد باید تمام این مراحل را برای چسباندن روکش جدید انجام دهید.

4. برش زدن پارچه جدید

برش زدن پارچه جدید

برای خرید روکش مناسب می توانید به فروشگاه های مخصوص فروش این جنس پارچه ها مراجعه کرده و از بین طرح های مختلف و رنگارنگ زیبا ترین و باکیفیت ترین آن ها را انتخاب کنید. در خرید خود به این نکته توجه کنید که اتصال پارچه های سبک و نازک راحت تر از انواع ضخیم و سنگین آن است، ولی در عین حال عمر و دوام روکش های ضخیم نیز بیشتر است. بعد از خرید پارچه جدید، نوبت برش زدن آن است. برای این کار می توان از روکش قدیمی به عنوان الگو استفاده کرد.

5. وصل کردن پارچه جدید به مبل استیل

یکی دیگر از قدم های مهم در جواب به این سوال که چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم، وصل کردن روکش جدید است. برای این کار با استفاده از یادداشت ها و عکس های خود، روکش مبل را به ترتیب متصل کنید. قطعه ای که در آخرین مرحله برداشته اید باید اولین قطعه ای باشد که وصل می کنید. برای ثابت کردن روکش می توانید از چسب حرارتی پارچه (چسب تفنگی) و منگنه استفاده کنید.

وصل کردن پارچه جدید به مبل استیل

6. وصل کردن پارچه کفی مبل

آخرین مرحله در تعمیر مبلمان، وصل کردن پوشش گرد و غبار یا همان پارچه کفی است. این پوشش تمام قسمت های داخلی مبل شما را پوشانده و ظاهر آن را مرتب و تمیز می کند.

7. اضافه کردن تزیینات در صورت نیاز

اگر مبل شما با استفاده از نوار و یراق تزیین شده بود در این قسمت می توانید آن ها ر ا مجدد به روکش جدید اضافه کنید. یک نوار مناسب تهیه کنید و از چسب حرارتی برای ثابت کردن آن استفاده کنید. این قسمت در پروژه چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم، اختیاری است.

8. دوخت روکش بالشت ها و کوسن ها

اگر مبل استیل شما دارای بالشت هایی در قسمت نشیمن و پشتی بوده، باید روکش آن ها را نیز عوض کنید. برای این کار باز هم می توانید از رویه های قدیمی به عنوان الگو استفاده کرده و با دوختن و پر کردن داخل آن ها بالشت و کوسن نو و جدید داشته باشید. انجام این مرحله نیاز به چرخ خیاطی دارد.

چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم

در این مقاله سعی کردیم شما را با مراحل تعویض روکش مبل آشنا کنیم و به این سؤال شما که چگونه پارچه مبل استیل را عوض کنیم جواب کاملی بدهیم. همان طور که گفتیم بهترین راه کاهش هزینه تعویض وسایل منزل، تعمیر کردن آن ها است. با این کار می توانید به راحتی مبلمان فرسوده خود را با مبلمان شیک و جدید جایگزین کنید و از آنها لذت ببرید. امیدواریم از مطالعه این مقاله نکات مفیدی یاد گرفته باشید. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر به سایت چوبکده مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *