مقالات

اصول چیدمان مبلمان منزل در طراحی داخلی

چیدمان مبلمان منزل

10 قانون تزئین ساده برای چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبلمان منزل می تواند کاری دلهره آور باشد. وقتی با یک اتاق خالی روبرو هستید ، پر کردن آن به روشی عملی و زیبا از نظر زیبایی ، کاری طاقت فرسا به نظر می رسد. اما طی سالیان گذشته ، طراحان داخلی تعدادی از اصول ساده را که به راحتی قابل استفاده هستند ، تشخیص داده اند. این قوانین را دنبال کنید، متوجه خواهید شد که چیدمان مبلمان به هر حال خیلی ترسناک نیست.

یک نقطه کانونی انتخاب کنید

نقطه کانونی فضا را مشخص کنید و چیدمان مبلمان منزل را بر اساس آن انجام دهید. نقطه کانونی می تواند شومینه، تلویزیون یا حتی یک چشم انداز و منظره بیرون از خانه باشد. به عنوان مثال اگر قصد تماشای تلویزیون دارید، دقت کنید که فاصله بین مبلمان و تلویزیون باید سه برابر سایز صفحه نمایش باشد. یعنی اگر صفحه نمایش ۴۰ اینچی دارید، باید فاصله ۳ متری با مبلمان را در نظر داشته باشید.

به غیر از تلویزیون می توانید از المان های دیگری مانند شومینه، یک تابلوی نقاشی زیبا، پیانو و حتی یک دیوار تک رنگ برای ایجاد نقطه کانونی استفاده نمایید.

چیدمان مبلمان منزل

مبلمان را به دیوارها فشار ندهید

اندازه اتاق تعیین می کند که چقدر می توانید مبلمان خود را از دیوار دور کنید ، اما حتی در یک فضای کوچک ، با قرار دادن چند اینچ بین پشت مبلمان و وسایل با دیوار، می خواهید به قطعات ، کمی فضای تنفس اختصاص دهید. اگر می توانید اسباب و اثاثیه خود را به دیوار نچسبانید، چون این باعث می شود فضای بیشتری ایجاد شود.

مناطق مکالمه در چیدمان مبلمان منزل ایجاد کنید

این فضا به خصوص برای اتاق های نشیمن و خانوادگی مهم است. صندلی را طوری تنظیم کنید که با نقطه کانونی اتاق روبرو شود و مبل ها و صندلی ها باید روبه روی هم قرار بگیرند و به خاطر داشته باشید که مهمانان شما باید بدون فریاد زدن، گفتگو کنند.

اگر می خواهید یک اتاق بزرگ را طراحی کنید، چند ناحیه مکالمه ایجاد کنید. تعادل نیز بخش مهمی از چیدن اثاثیه است و برای مثال، اگر یک مبل را در یک قسمت از اتاق قرار دهید، کنارش دو صندلی بگذارید و این کار نه تنها باعث می شود که اتاق به صورت بصری جذاب تر شود، بلکه بیشتر عملی هم خواهد شد .

تعادل را هنگام چیدمان مبلمان منزل پیدا کنید

وقتی صحبت از هر نوع طراحی داخلی می شود، تعادل یک جنبه مهم است. اندازه و قرار دادن وسایل خاص مهم ترین بخش دستیابی به یک چیدمان مبلمان منزل یکنواخت خواهد بود و از جمع کردن تمام قطعات بزرگ مبل با هم اجتناب کنید و مطمئن شوید که اشکال، اندازه ها و بافت های مختلف مبلمان در اتاق را تغییر دهید تا آن را متعادل نگه دارید.

چیدمان مبلمان منزل چوبکده

جریان رفت و آمد را در نظر بگیرید

شما باید اطمینان حاصل کنید که فضای طراحی به همان اندازه که تاثیرگذار است، در چیدمان مبلمان منزل کاربردی هم باشد. اجازه دهید حداقل 76 سانت بین قطعات مبل باز باشد تا مهمانان به راحتی بتوانند در اطراف آن ها حرکت کنند.

در فضا های کوچک تر، میز ها یا مبلمان را طوری کنار هم قرار دهید تا در هنگام استفاده، فضای اضافی ایجاد نکنید. صرف نظر از اتاقی که در حال طراحی هستید، باید یک مسیر راه رفتن مناسب از یک طرف به طرف دیگر باشد.

از فرش هایی با اندازه مناسب استفاده کنید

فرش برای محکم کردن مبلمان و افزودن بافت اضافی به فضا در چیدمان مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد و مهم است که قالیچه ای را انتخاب کنید که اندازه مناسبی داشته باشد به طوری که اندازه مبل شما را خراب نکند. به عنوان یک قاعده سرانگشتی، فرش شما باید حول محور صندلی ها قرار بگیرد و قسمت های پایه جلویی قطعات بزرگ مبلمان در قسمت بالای آن قرار گرفته باشند.

چیدمان مبلمان منزل چوبکده

یک میز قهوه بزرگ تهیه کنید

وقتی نوبت به میزهای قهوه می رسد ، بیشتر اوقات بزرگتر بهتر است. یک میز قهوه بزرگ در وسط یک منطقه نشیمن هم برای زیبایی و هم برای عملکرد عالی است. این به عنوان یک لنگر برای اتاق عمل می کند و فضای زیادی را برای مردم برای قرار دادن نوشیدنی یا برای نمایش لوازم جانبی مورد علاقه شما ایجاد می کند.

هر صندلی باید به راحتی به میز کنار یا میز قهوه دسترسی داشته باشد. از چیدمان هایی که مردم را مجبور به حرکت از روی صندلی های خود می کنند ، برای بلند شدن یا سرو نوشیدنی ها خودداری کنید. وقتی نوبت به ارتفاع میز می رسد:

میزهای کناری باید تقریباً هم ارتفاع بازوهای صندلی مجاور باشند (اگر این امکان وجود ندارد ، پایین تر بهتر است).

برای میزهای قهوه ، ارتفاع باید همان ارتفاع صندلی های مبل یا کمتر باشد.

المان های نور پردازی در چیدمان مبلمان را جدی بگیرید

اطمینان حاصل کنید که فضای شما دارای هر دو ارزش عملی و زیبایی شناختی است.

در حالی که پنجره ها یک منبع نور طبیعی را ایجاد می کنند، با استفاده از ترکیبی از لامپ بالای سر، کف و چراغ های میزی، یک اتاق را روشن خواهید کرد. نور پردازی نقطه ای نیز راهی خوب برای تاکید بر روی قطعات خوب هنری مثل مجسمه، عتیقه جات یا هنرهای تزئینی است که شما به برجسته کردن آن ها علاقه دارید.

از آثار هنری با اندازه مناسب استفاده کنید

چیزهایی که به دیوار آویزان شده اند خواه هنر باشد ، آینه یا اشیا مجسمه ای باید به طور استراتژیک و متناسب با چیدمان مبلمان قرار گیرند.هنر می تواند یک اتاق را با روش های جسورانه و هیجان انگیزی در هم بکشد. یک ترفند برای این که هر فضایی بزرگ تر به نظر برسد، استفاده از هنر دیواری به اندازه مناسب برای فضا است و هر قطعه هنری که آویزان باشد باید حدود دو سوم طول بزرگ ترین قطعه مبلمان باشد.

اگر تابلویی را که می خواهید آویزان کنید به اندازه کافی بزرگ نیست، آن را در یک قاب بزرگ تر و یک پوشش مات بزرگ دور آن قرار دهید تا بتواند وقتی در نزدیکی یک قطعه مبلمان بزرگ قرار می گیرد ، خودش را نگه دارد.

اضافه کردن المان های جدید به چیدمان مبلمان

اضافه کردن المان های جدید به چیدمان مبلمان

در مورد چیدمان مبلمان و لوازم جانبی بهتر است اگر برنامه شما خرید قطعات جدید است ، از قبل برنامه ریزی کنید. یا از طرح ریز آنلاین یا کاغذ گرافی به سبک قدیمی برای ترسیم نقشه طبقه مورد نظر خود استفاده کنید. این تنها روش مطمئن برای دانستن این است که همه چیز مطابق میل شما مناسب است یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *