مقالات

۵ نکته ای که قبل از خرید مبل چستر باید بدانید

مبل چستر چیست و چه ویژگی های را با خود به همراه دارد؟ دو مؤلفه اصلی که اگر بدانید به سادگی می توانید مبل چستر را بشناسید کدام است. اگر مبلی از هنر لمسه دوزی بهره گرفته باشد و دسته های مبل هم راستا با پشتی آن طراحی شده باشد مبل شما مبل چستر است. از مبل های چستر می توانید برای دیزاین کردن اتاق پذیرایی و اتاق نشیمن به صورت همزمان بهره بگیرید؛ زیرا لوکس بودن و راحتی این کار دلیل استقبال بی نظیر از این محصول عنوان شده است. استفاده از هنر لمسه دوخت به صورت دستی یا ماشینی، کفی دوبل یا ثابت، استفاده از پارچه های مرغوب به دلیل سبک طراحی و راحتی مضاعف کار در کنار جلوه بصری متمایز و ده ها پارامتر دیگر عواملی است که برای خرید مبل چستر باید به آن توجه شود. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا به صورت گزیده و مختصر پیرامون این موارد مهم مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید.

لمسه دست و یا لمسه دوخت مبل چستر

 هنر لمسه دوزی با استفاده از طرح های لوزی شکل و یا طرح های عمودی و افقی عموماً روی پشتی، قسمت نشیمن گاه و روی دسته های مبل چستر به نمایش گذاشته می شود. در برخی موارد برای جلوه بصری بیشتر کار از نمای بیرون نیز این هنر قابل مشاهده است. شما می توانید از هنر لمسه دوزی دستی، ماشین، ساده و دکمه ای بسته به نیاز و سلیقه خود در راستای ایده پردازی مبل کلاسیک خود بهره بگیرید.

مبل چستر لاکچری
مبل چستر لاکچری با لمسه دست

لمسه دست چیست؟

 در زمان خرید مبل چستر اگر احساس کردید قیمت تمام شده مبل قدری بالاتر نسبت به سایر مبلمان ساده دیگر است اصلاً تعجب نکنید؛ زیرا از هنر لمسه دست برای ایده لمسه کاری بهره گرفته شده است. از آنجایی که برای لمسه دست باید ابتدا محل دقیق لمسه دوزی روی چوب و پارچه مشخص شود و سپس با استفاده از یک دریل کلاف زیرین پارچه علامت گذاری شود قدری کار زمان بر تر و خسته کننده تر می شود. از سوی دیگر اسفنجی باید بین پارچه و چوب کلاف چسبانده شود تا برجستگی های کار نمای بهتری را در زمان کش و قوس های میانی به خود بگیرد. از آنجایی که پارچه به صورت دستی روی کار کشیده و با استفاده از دکمه، گل میخ و یا حتی دوخت روند طرح دادن به آن دنبال می شود این کار به لمسه دست شهرت دارد. از آنجایی که تبحر یک استاد زبر دست در زمان جمع بندی کلاف و لمسه دوزی به صورت همزمان نیاز است می توان گفت قیمت تمام شده کار بیشتر در نظر گرفته می شود.

مبل چستر پاریس با لمسه دوخت

لمسه دوخت چیست؟

لمسه دوخت یا لمسه چرخ با روند سریع تر و ساده تری با استفاده از چرخ های صنعتی و خیاط های ماهر دنبال می شود. از همین رو قیمت تمام شده مبل های چستری که از لمسه دوخت بهره گرفته اند قدری پایین تر از مبل های لمسه دست در نظر گرفته می شود. برای این کار ابتدا پارچه های استر روی مبل برش زده می شود و بر اساس نشانه گذاری های انجام شده خیاط روند دوخت را دنبال می کند. از سوی دیگر پیش از جمع بندی کردن مبل هنر لمسه دوزی روی پارچه انجام می شود و همین امر زحمت استاد کار را در پرسه ساخت مبل کمتر می کند و همین امر سبب کم شدن هزینه ساخت مبل های لمسه دوزی چرخ کاری شده می شود. هیچ فاصله ای در لمسه چرخ بین دو لوزی مشاهده نمی شود زیرا به صورت یک خط ممتد صاف روند دوخت دنبال می شود اما برای لمسه دست این فاصله در بین هر دو دوخت قابل رؤیت است.

انتخاب کف دوبل یا کف ثابت برای مبل چستر

برای سفارشی سازی کردن مبل های چستر دو انتخاب در پیش رو دارید. کف دوبل و کف ثابت با دو تعریف متمایز انتخاب های است که در پیش روی شما قرار دارد. اگر می خواهید به صورت یک تکه و متصل به مبل کفی مبل شما طراحی و ساخته شود باید بگویم شما طرفدار کفی های ثابت و بدون حرکت هستید. این امر سبب شیک تر شدن قسمت نشیمن گاه کاناپه و مبل تکی شما می شود. از سوی دیگر می توانید روند ساخت کفی مبل را به صورت دو تکه دنبال کنید. برای این منظور شما به سادگی می توانید بالشتک های مربوط به قسمت نشیمن گاه را از روی مبل بردارید و به نظافت فضای زیر مبل بپردازید. امری که امتیاز کفی های ثابت می شود عدم بد فرم جلوه دادن کار در طی گذر زمان می شود و همیشه به صورت فیکس روی کار قرار دارد. از سوی دیگر کفی های دوبل را می توانید با تغییر استر با هزینه کمتری بازسازی کنید. این مهم که قرار است کفی مبل شما به چه صورت باشد به سلیقه و نظر شما بستگی دارد. زیبایی یا راحتی در نظافت کدام مؤلفه انتخاب نهایی شما است؟

انتخاب مناسب ترین پارچه برای مبلمان چستر

 هنر لمسه دوزی عموماً بر روی مبل های چستر دنبال می شود. از همین رو پارچه در فرآیند دوخت و دوز طرح های لوزی شکل نیاز به کش و قوس بیشتری نسبت به سایر مبلمان دارد. از آنجایی که اگر پارچه از مرغوبیت مناسبی بهره نگرفته باشد در پرسه تولید ممکن است دچار پارگی و کشیدگی شود نیاز از است از پارچه های بسیار با کیفیتی در زمان ساخت بهره گرفته شود. این مهم برای لمسه های دست با دقت نظر ویژه تری دنبال می شود؛ زیرا جمع بندی و لمسه دوزی استر رویه مبل به صورت همزمان دنبال می شود و اگر مرغوبیت لازم را پارچه نداشته باشد کار نصفه نیمه رها می شود و هزینه های مالی افزایش پیدا می کند. ضخامت و مقاومت پارچه ای که برای مبل کلاسیک در نظر گرفته می شود بسیار حائز اهمیت است. در حال حاضر بیشتر از پارچه های ساتن، مخمل و شانل در زمان تولید استفاده می شود. پارچه های فوق به صورت ایرانی، ترک و چینی در بازار قابل فروش است که بسته به نیاز مشتری خرید آن دنبال می شود.

جلوه بصری یا راحتی مبل چستر

 همان طور که می دانید یکی از اصلی ترین مؤلفه ها در زمان خرید مبل راحتی مضاعف آن است. از همین رو در زمان خرید مبل های چستر در کنار جلوه بصری به راحتی کار نیز بسیار اهمیت داده می شود. استفاده از هنر لمسه دوزی از دیرباز تا کنون ادامه دارد و این مهم حتی در دربار پادشاهان برای مبلمان سلطنتی نیز دنبال می شود؛ زیرا جریان هوا به دلیل قوس های پدید آمده مانع از گرم شدن قسمت نشیمن گاه به دلیل ثابت نشستن در چندین ساعت می شود. از سوی دیگر لباس های رسمی شما روی این مبلمان دیرتر از سایر مبل ها دچار چین و چروک می شود. امر دیگر هم اندازه بودن دسته و پشتی مبل کلاسیک است که راحتی کاربر را در زمان نشستن چندین برابر می کند. در کارخانه های حرفه ای تراز بودن پایه های مبل بسیار حائز اهمیت است زیرا در کنار طولانی تر شدن عمر مفید مبل سبب راحتی بیشتر مصرف کننده نیز می شود. از بین رفتن صدای غژ غژ مبل با همین نکات ریز است که دنبال می شود. در یک کلام می توانیم بگویم راحتی و زیبایی دو پارامتر مهمی است که برای مبلمان چستر در نظر گرفته می شود.

نکاتی که در زمان خرید مبل چستر باید به آن توجه شود

همه شما به خوبی می دانید استفاده از متریال غیر استاندارد سبب کم شدن عمر مفید مبل شما می شود. پس به نکات ارائه شده در زمان خرید به دقت توجه کنید.

  • اگر در قسمت های دوخت شده مبل احساس کردید پارچه سوراخ شده است و یا بیش از حد کشیده شده است بدانید مبل شما از پارچه مرغوبی بهره نگرفته است.
  • پارچه های مخمل پرز زیادی دارند اگر به هر دلیلی بعد از دست کشیدن روی مبل احساس کردید پرزی جابجا نمی شود پارچه مرغوبی استفاده نشده است.
  • اگر با کشیدن ناخن روی پارچه احساس کردید پرز آن جدا شد بدانید در کوتاه ترین زمان ممکن پارچه استر کچلی گرفته و کیفیت اولیه خود را از دست می دهد.
  • هر چقدر ظرافت هنر منبت کاری روی چوب به کار گرفته شده مبل کمتر باشد قیمت تمام شده آن نیز قاعدتاً باید کمتر باشد.
  • فوم سرد بهترین انتخاب برای قسمت نشیمن گاه است زیرا خاصیت ارتجاعی دارد و سبب نشست کار در طی گذر زمان نمی شود.
  • اسفنج به کار گرفته شده بهتر است سی و پنج کیلویی شرکتی باشد تا قابلیتی شبیه به فوم سرد را برای شما در بر بگیرد؛ یعنی با فشار دادن دست مبل سریع به حالت اولیه خود برگردد و در همان حال باقی نماند.
  • برای ساخت مبل کلاسیک بهتر است از چوب های گردو، نراد، راش، روس، افرا و توسکا استفاده شده باشد.
  • برای ساخت مبلمان کلاسیک از روکش چوب ماسیو و روکش های طبیعی استفاده می شود و به هیچ عنوان از چوب های ملامینه و ام دی افی در پرسه ساخت بهره گرفته نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *